Cultura

Agenda de festivals - Música clàssica

Música clàssica

11è Festival de Piano de Cotlliure

(Cotlliure)

Del 26 al 29 de juny

Juliana Steinbach, piano (26-6); Axel Trolese, piano (27-6); Etsuko Hirose, piano (28-6), i Carta blanca a Denis Pascal, piano (29-6).

18è Festival de Música de Sant Pere de Rodes

(Sant Pere de Rodes)

Del 13 de juliol al 25 d’agost

Nit de gòspel amb Gospelians de Girona i Karol Green, direcció (13-7); Les Estacions Portenyes, amb Klaviol Trio (14-7); Variacions Goldberg, amb Tymoteusz Bies, piano (21-7); La primavera, amb Linda Hedlund, violí, i Robert Issoglio, piano (28-7); Nocturn, amb Albert Guinovart, piano (1-8); Peces de fantasia, amb Claudi Arimany, flauta, i Pedro Rodríguez, piano (4-8); Apassionata, amb Jan Bartos, piano (8-8); And the winner is..., amb Carles & Sofia Piano Duo i l’Orquestra del Reial Cercle Artístic, direcció Helena Bayo (11-8); Clar de lluna, amb Dinis Schemann, piano (15-8); Viena, amb Jess Trio Wien (18-7); Absolute Chopin, amb Giorgio Costa, piano (22-8), i Gala d’Òpera, amb Lenny Lorenzani, soprano, i David Boldrini, piano (25-8).

35è Cicle de Concerts d’Estiu de Palafrugell

(Palafrugell i Calella de Palafrugell)

Del 18 de juliol al 7 de setembre

La Seva Padrona, òpera (18-7); Orquestra de Girona (25-7); Opera Prima, amb Elena Martinell, Susana del Saz i José Luis Martín (1-8); Maria Canyigueral, piano (8-8); Trio Kaukokaipuu (16-8); Orquestra Barroca de Barcelona (22-8); Grup Vocal Catalinka (29-8), i Medievalia Camerata (7-9).

38è Festival Internacional de Música Pau Casals

(el Vendrell)

Del 13 al 24 de juliol

Concert inaugural: Beethoven i la gran escola romàntica alemanya, amb Bruno Philippe, violoncel, Jerôme Ducros, piano, Bertran Laude, clarinet, i Nazan Fikret, soprano (14-7); Música, guerra i nacionalisme, amb Steven Isserlis, violoncel, Orquestra Simfònica Camera Musicae, amb Tomàs Grau, director (16-7); La nostàlgia del segle de les llums, amb Amandine Beyer i Gli Incongiti (17-7); El violoncel en temps de guerra, amb Steven Isserlis, violoncel, i Connie Shin, piano (18-7); Grandesa i serenitat de Bach, amb Gerhard Weinberger, orgue (19-7); Debussy i el seu amic Falla, amb Javier Perianes, piano (20-7); El que s’esdevingué quan es ven l’ànima al dimoni, amb Murtra Ensemble (21-7), i Apoteosi final, amb Pablo Ferrández, violoncel, i Orquestra Simfònica Camera Musicae, amb Tomàs Grau, director (24-7).

57è Festival de Pollença

(Pollença)

Del 4 al 29 d’agost

Orquestra Barroca de Sevilla, amb Carlos Mena, contratenor (4-8); Igusdesman & Joo, A little Nightmare Music (11-8); Quartet Vogler (15-8); Aurora Orchestra, amb Nicholas Collon, director, i Imogen Cooper, piano (20-8); Ricardo Gallén, guitarra (25-8), i The Amsterdam Baroque Orchestra & Choir, amb Tom Koopman (29-8).

7a Temporada Lírica Ciutat de Calella

(Calella)

Del 6 de juliol al 29 de desembre

El duo de La Africana, sarsuela còmica (6 i 8-7); Simfonia del Nou Món, amb l’Orquestra Simfònica Harmonia, director Albert Deprius (27-7); Gala Lírica Tarda Italiana, amb Cor i Orquestra Simfònica Harmonia (23-9), i Concert de Cap d’Any amb Orquestra Simfònica Harmonia, director Albert Deprius (29-12).

8è Música Antiga dels Pirineus

(Pirineus)

Del 29 de juny al 26 d’agost

Escolania de Montserrat i Capella de Música de Montserrat (la Seu d’Urgell, 29-6; Puigcerdà, 30-6, i Riner, 1-7); Cor de Noies de l’Orfeó Català (Tremp, 5-7, i Berga, 6-7); Radio Antiqua (Sort, 6-7, i Organyà, 7-7); Cor Lieder Camera (la Seu d’Urgell, 12-7, i Bagà, 13-7); The Illyria Consort (Estany Gento, 14-7, i Avià, 15-7); Artemandoline (Castellciutat, 19-7, i Massaners, 20-7); Emilio Moreno (Ordino, 21-7, i Llívia, 22-7); Cor de Cambra de l’Auditori Enric Granados (Llívia, 21-7, i la Pobla de Segur, 22-7); Pyrenaeus Ensemble (Ripoll, 27-7; Talló, 28-7, i Encamp, 29-7); Qvinta Essençia (Vilaller, 28-7, i Bossòst, 29-7); Tasto Solo (Esterri d’Àneu, 3-8; la Seu d’Urgell, 4-8, i Pesillà de la Ribera, 5-8); Sergey Malow (Riner, 4-8, i Berga, 5-8); CantoLX (Puigcerdà, 7-8, i la Seu d’Urgell, 8-8); Lux Fundació, Bruno Forst i Santi Mirón (Pobellà, 10-8, i Sant Joan de les Abadesses, 11-8); Amparo Lacruz i Mal Pelo (Ceuró, 11-8, i Vilanova de Banat, 12-8); Johanna Rose i Josep Maria Martí Duran (Niu de l’Àliga, 12-8, i Bernui, 13-8); María Hinojosa i Ludovice Ensemble (Vall de Boí, 13-8; Salàs de Pallars, 14-8, i Llanars, 15-8); Joan Bosch i Isabel Félix (Llavorsí, 17-8, i Estamariu, 18-8); Locus Desesperatus (Estoll, 17-8; Castell de Mur, 18-8, i Tavascan, 19-8); Hirundo Maris, Arianna Savall i Petter U. Johansen (Tremp, 22-8; Escaldes-Engordany, 23-8, i la Tor de Querol, 24-8); Música antigua, Eduardo Paniagua (Berga, 23-8, i la Seu d’Urgell, 24-8), i Trobadors de les Tres Cultures amb Eduardo Paniagua, Wafir Gibril i Pedro Burruezo (Alp, 25-8, i Espot, 26-8).

Bachcelona

(Barcelona)

Del 19 al 24 de juliol

Bach inaugural, amb Brandenburg, amb BZM (19-7); Flash Back amb D.J. Köthen, Bach de Cambra amb Ensemble Baroque de Tolosa i Swing Bach, ballada als jardins de Sant Pau (20-7); Gaudint Bach I amb Clara Pouvreau, Itinerari Bach, al Museu Marès (21-7); Flash Bach II, documental sobre John Eliot Gardiner, Bach per a nens amb Ton Koopman (22-7); Bach Domèstic amb Villa-Lobos, Gaudint Bach II, cant i orgues al Palau Güell i Bach de Cambra amb Shunske Sato (23-7); Flash Bach III, Presentació d’All of Bach, Gaudint Bach III amb The Fortuny a La Pedrera i All you need is Bach amb Philippe Thuriot (24-7).

Concerts als Terrats 2018

(Reus)

Fins al 27 de juny

Marta & Misaki, amb Marta Torres, flauta, i Misaki Pascual, piano (20-6), i Trio Cepheus, amb Camila Maza Sierra, violí, Àlex Olmedo, violoncel, i Nil Solé Bachs, piano (27-6).

Concerts Clàssics l’Escala-Empúries

(l’Escala)

Fins al 8 de desembre

Del folklore a l’òpera, amb Sandra Landini i Stefano Romani, piano a quatre mans (30-6); Milica Sperovik-Ribarski, piano, i Kiril Ribarski, trombó (7-7); Música romàntica, amb Agnes Pyka, violí, i Laurent Wagshal, piano (14-7); Grans compositores: històries de dones, amb Chiara Nicora i Ferdinando Baroffio, piano a quatre mans (21-7); Clàssics populars per a oboè, corn anglès i piano, amb Gordana J. Nedelkovska i Elena Atanasovska (28-7); De Bach a Sibelius, amb Trio Nacional del Kazashstan “Forte Trio” (11-8); Orchestre de Chambre Français de Paris, amb Horst Sohm, director, i Eva León, violí (16-8); Trios cèlebres, amb l’Ensemble Variabile (25-8); Poetic Pictures, amb Teresa Kaban, piano, i Henryk Blazej, flauta (8-9); Aurora Cogliandro i Rosabianca Rachel, piano a quatre mans (15-9); Vadim Tchijik, violí, i Anna Carrere, piano (22-9); Franco M. Ormezowksy, violoncel, i Emmanuela Maggio, piano (29-9); La bella molinera, amb Jordi Mas, tenor, i Miquel Jorba, piano (13-10), i Concert de Nadal amb Eva Ribas, soprano, Rimma Khismatullina, mezzosoprano, i Anna Balvak, piano (8-12).

Concerts d’Aro. Festival de piano, cambra i cant

(Santa Cristina d’Aro)

Fins al 3 de setembre

Rafael Aguirre, guitarra, i Nadège Rochat, violoncel (17-8); José Menor, piano (20-8); Trio Rodin (27-8), i Quartet Catalunya (3-9).

Deià International Music Festival

(Deià)

Fins al 27 de setembre

My Personal Musical Journey (21-7); Kim Chee Yun, violí, i Camerata Deià (28-7); Fahmi Alqhai, viola de gamba, i Javier Núñez, clavicèmbal (5-7); Trio Elysium (12-7); Homenatge a Patrick Meadows (26-7); Wei Yi Yang, piano (2-8); Suites de Bach, amb Aiser Polo, violoncel (16-8); Hortus Musicus (23-8); Andres Mustonen, violí, i Alfredo Oyaguez Montero, piano (30-8); Folkfest (6-9); Vint-i-quatre estudis de Chopin (13-9); Riu Dolç Brass Quintet (20-7), i Utrecht String Quartet (27-9).

Espurnes Barroques

(Catalunya Central)

Fins al 17 de juny

Cor de Cambra Francesc Valls (Santuari del Miracle, 17-6).

Festival Chopin 2018

(Valldemossa)

Del 5 al 26 d’agost

Marek Kozác, piano (5-8); Bruno Rigutto (12-8); Marianna Prjevalskaia, piano (19-8), i Guillermo Pastrana, violoncel, i Marc Heredia, piano (26-8).

Festival de Música de Santes Creus

(Monestir de Santes Creus)

Del 7 al 21 de juliol

Cors i àries de Bach i Haendel, amb Orquestra del Festival de Santes Creus i Cor Montserrat (7-7); Obres de Mozart i Schubert, amb Alba Ventura, piano, Victoria Fernández, violí, Alberto Reguera, violí, Albert Coronado, viola, Ana Comellas, violoncel, Víctor Domínguez, contrabaix, Tolo Genestar, clarinet (14-7), i Orquestra del Festival de Santes Creus, amb Gonçal Comellas, director, i Maria Flores, violí (21-7).

Festival Internacional de Guitarra de l’Hospitalet de l’Infant

(l’Hospitalet de l’Infant)

Del 25 al 29 de juliol

Hopkinson Smith (25-7); Duo Kraggerud & Richter, amb Henning Kraggerud, violí, i Petter Richter, guitarra (26-7); Duo Ditirambo, amb Noelia Gómes, viola, i Alfonso Aguirre, guitarra (27-7); La nit dels artistes de la terra, amb Carmen i Juan Becerra, Maria Ribera i Jordi Sábat, Patricia de No, flauta, i Manuel Sánchez, guitarra, i Sadahiro Otani, guitarra, i Kimiyo Nakako, soprano (28-7), i concert de cloenda amb Orquestra Kammart, amb Àlex Sansó, director, i Carles Trepat i Anabel Montesinos, solistes (29-7).

Festival Internacional de Música d’Altafulla

(Altafulla)

Del 2 al 29 d’agost

Recital de baríton, amb José Antonio López, baríton, Ramón Gómez, violoncel i Pilar Valero, piano (2-8); La música per a guitarra al segle XX, amb Miguel Ángel Sanz i Juan Santiago Canals, duo de guitarra (4-8); L’Orquestra i el solista, amb l’Ars Symphony Ensemble, amb Jeroen Weierink, director, i Francesco Ferrarini, violoncel (7-8); Els instruments de vent, amb Ventus Quintet (11-8); L’herència del Romanticisme en la música de cambra, amb Friedrich Piano Trio (29-8).

Festival Internacional de Música de s’Agaró / Estereofònics

(s’Agaró)

Del 21 de juliol al 22 de setembre

Música de pel·lícules, amb Stefano Maffizzoni, flauta, i Leonardo Zunica, piano (21-7); Concierto de Aranjuez, amb Francisco Cuenca, guitarra, i José Manuel Cuenca, piano (28-7); Joanna Trzeciak, piano (5-8); De Bach a Sibelius, amb Trio Nacional del Kazahstan Forte Trio (12-8); Orchestre de Chambre Français, amb Horst Shom, director, i Eva León, violí (18-8); Les danses hongareses, amb Marcho Schiavo i Sergio Marchegiani, piano a quatre mans (25-8); Història del Tango, amb Non Stop Tango Trio (8-9); Les dones de Puccini, amb Silvia di Falco, soprano, i Diana Nocchiero, piano (15-9), i De la rapsòdia al blues, amb Giambatista Ciliberti, clarinet, i Piero Rotolo, piano (22-9).

Festival Internacional de Música Isaac Albéniz 2018

(Camprodon)

Del 10 de juliol al 18 d’agost

Las manos de Alícia, documental (10-7); Concerts dels alumnes premiats el curs 2017 (11-7); II Concurs de Piano Albéniz (12-7); Concert d’Anastasia Risikov, piano, guanyadora del premi com a millor intèrpret del Concurs Maria Canals 2017 (13-7); Concert dels alumnes del Curs 2018 (14-7); Coral de Camprodon, Coral Indika de l’Escala i Coral de Sant Sadurní d’Anoia (22-7); Non Stop Tango Trio & Alycris Tango (1-8); Albéniz a París, amb Marisa Martins i Pep Surinyac (12-8); Suite Ibérica d’Albéniz, amb Josep Maria Duque (15-8); Piano Duo amb Carlos Lama i Sofia Cabruja (15-8), i Quintet Occitània, amb Philippe Moratouglou (18-8).

Festival Pau Casals

(Prada de Conflent)

Del 26 de juliol al 13 d’agost

Simply Quartet (Vernet, 27-7); Michel Lethiec, Othmar Müller, Andrea Rucli, trio amb piano (Tuïr, 28-7); European Chamber Music Chamber (Perpinyà, 29-7); Trio Marvin (Eus, 29-7); Quartet de corda amb Damien Ventula (Elna, 29-7); Patrick Gallois, Artis Quartet, Khaled El Yahia, Lotfi Soua i Mounir Troudi (Ceret, 30-7); Sinfonietta Cracòvia (Sant Guilhèm dau Desèrt, 31-7); Artis Quartet i Talich Quartet (Cornellà de Conflent, 31-7); Jérôme Pernoo, Emil Rovner, Niklas Schmidt, Sinfonietta Cracovia, amb Jurek Dybal, direcció (Sant Miquel de Cuixà, 1-8); Serenata Vienesa (Santa Maria de Marcèvol, 2-8); Als jardins d’Espanya (Sant Miquel de Cuixà, 2-8); Les Révélations Classiques de l’Adami (Catllar, 3-8); Artis Quartet i Talich Quartet (Sant Miquel de Cuixà, 3-8); Estacions i jocs d’aigua (Sant Miquel de Cuixà, 4-8); Sota les muralles de Vauban (Vilafranca de Conflent, 5-8); Aris Quartet (Prada de Conflent, 5-8); Gaspard Dehaene, piano (Molig, 6-8); Mare Nostrum (Sant Miquel de Cuixà, 6-8); Serenata a l’hongaresa (Priorat de Serrabona, 7-8); Entre dues paus (Sant Miquel de Cuixà, 7-8); De Bach a Klezmer (Abadia de Sant Martí del Canigó, 8-8); Oda a Beethoven (Sant Miquel de Cuixà, 9-8); Jornada Pau Casals amb Cello & Cia (Gran Hotel de Molig, 10-8); D’un segle a l’altre (Sant Miquel de Cuixà, 11-8); Homenatge al doctor Schweitzer, Olivier Vernet i Cédric Meckler, orgue a quatre mans (Vinçà, 12-8), i Casals, arquitecte de la pau (Sant Miquel de Cuixà, 13-8).

Festival Torroella de Montgrí

(Torroella de Montgrí)

De l’1 al 19 d’agost

Academia Bizantina (1-8); Singulars Torroella (2-8); Dunedin Consort (4-8); Concert familiar Big Band Beethoven (5-8); The Brahms Project (7-8); Tenebrae (8-8); Singulars Torroella (9-8); Orquestra Simfònica del Vallès (11-8); Gli Incogniti (12-8); Joaquín Achúcarro (14-8); Singulars Torroella (16-8); Solistes de Cambra de l’Orquestra Filharmònica Txeca (18-8), i PKF-Prague Philharmonia (19-8).

Música al Claustre

(Barcelona)

Del 27 de juny al 29 de novembre

Canendi Elegantia (27-6), La Caravaggia (5-7), Cobla Catalana dels Sons Essencials (11-7) i The Gani Mirzo Band (29-11).

Festival de Música de Maó

(Maó)

Del 5 de juliol al 16 d’agost

Cantata Mare Dolorosa amb la Banda Simfònica de Ferreries, Coral Sant Antoni, Coral Clau de Sol, Corals Infantils de Maó i Ferreries, amb direcció de Josep A. Colom (5-7); Joies del barroc, amb Ares Musicae (8-7); OCIM a la fresca, amb Orquestra de Cambra Illa de Menorca, amb Francesc Prat, director (12-7); Veu i vent, amb Ximena Agurto, soprano; Eduardo Javier, clarinet i Elías Romero, piano (18-7); Del barroc al tango, amb The Altist Viola Quartet (26-7); Cuarteto Leonor (2-8); Halir Trio i Juan José Pardo (9-8), i Sublim plaer amb Plaerdemavida Ensemble (16-8).

Nits de clàssica

(Girona)

Del 30 de juny al 29 de juliol

Isabelle Faust, violí & Alexander Melnikov, piano (Museu d’Art, 30-6 i 1-7); Alexei Lubimov, piano (Monestir de Sant Daniel, 4-7); Carolyn Sampson, soprano & Juan de la Rubia, clavecí i orgue (Museu d’Art, 6-7); Jove Orquestra Nacional de Catalunya (JONC) (Auditori, 8-7); Les Talens Lyriques & Christophe Rousset (Catedral, 9-7); Musica Reservata de Barcelona (Catedral, 11-7); Isabelle Faust & Friends (Museu d’Art, 12-7); Kian Soltani, violoncel & Aaron Pilsan, piano (17-7); Jove Orquestra de les Comarques Gironines (Auditori, 21-7); Stéphane Degout, baríton & Alain Planès, piano (Catedral, 22-7), i Jakub Józef Orlinski, contratenor (Monestir de Sant Pere de Galligants, 29-7).

Schubertíada

(Vilabertran)

Del 17 al 31 d’agost

Katharina Konradi & Wolfram Rieger (17-8); Acadèmia de la Schubertíada (18-8); Sarah Connoly, Malcolm Martineau & Jonathan Brown (18-8); Dalia Quartet, Iván Martín & Ander Perrino (19-8); Matthias Goerne & Alexander Schmalcz (21-8); Bernarda Fikn & Roger Vignoles (22-8); Lise Davidsen & James Baillieu (23-8); Natalia Labourdete & Javier García Verdugo (24-8); Cosmos Quartet & Friends ( 24-8); Mojca Erdmann & Gerold Huber (25-8), Anna Lucia Richter & Gerold Huber (26-8); André Schuen & Daniel Heide ( 26-8); Trio VibrArt (30-8), i Christoph Prégardien & Julius Drake (31-8).

V Cicle Clàssica Jove

(Vic)

Fins al 13 de juliol

Orquestra de Cambra de Vic, amb Eudald Buch (17-6); Charlotte Coulaud, piano (26-6); Amadeus a la fresca (27-6); Concert d’Alumnes EMVIC (28-6); Joan Rochet, violoncel (30-6); Anna Urpina i Dani Espasa (3-7); La primera de Mahler, amb la Jove Orquestra Nacional de Catalunya (6-7); Beethoven amb el Quartet Gerhard (12-7), i Beethoven amb el Quartet Casals (13-7).

VI Festival de Música Antiga de Poblet

(Poblet)

Dies 10 i 11 d’agost

Camins de l’exili i de l’esperança, amb Orpheus XXI, Hespèrion XXI, Jordi Savall, viola d’arc, lira i direcció (10-8); Early Modern English Music. Cançons, consorts & grounds, 1500-1550, amb Tasto Solo (11-8); Les Nations, de François Couperin, amb Le Concert des Nations, Jordi Savall, viola de gamba i direcció (11-8), i Retaules espirituals, de Mateu Fletxa i Bartomeu Càrceres, amb la Jove Capella Reial de Catalunya, amb Jordi Savall, direcció.

VII Festival Internacional d’Orgue de Mataró-Barcelona Jaume Isern

(Mataró)

De l’1 al 18 de juliol

Concert espectacular de Raúl Prieto (7-7); Patrick Stadler, saxofon, i Ulrich Walther, orgue (12-7); Cine mut i comèdia d’animació, amb Ulrich Walther, orgue (13-7); L’orgue et sorprèn al carrer,amb Raül Prieto, orgue (15-7);L’espectacularitat i el lirisme de l’orgue francès,amb Ben van Oosten, orgue (15-7);Missa de cant gregorià alternat amb versos del segle XVII a l’orgue, amb Alumnes del taller de gregorià de l’Acadèmia Internacional d’Orgue (16-7); Tocata i Fuga en re menor i més, a tres orgues, amb Ulrich Walther, Raúl Prieto i Maria Teresa Sierra, orgues (18-7); Concerts d’Estudiants de l’Acadèmia (21-7).

VIII Festival Internacional d’Orgue de Montserrat

(Montserrat)

Fins al 25 d’agost

Eberhard Lauer, orgue (21-7); Naji Hakim, orgue (11-8), i Katelyn Emerson, orgue (25-8).

XX Festival de Música Clàssica Castell Santa Florentina

(Arenys de Munt)

Del 7 al 21 d’agost

Gala de corals amb Ensemble Vocal Catalunya, Polifònica de l’Urgell i Coral Sant Sadurní (7-8); Grans duets d’òpera, amb Julia Cubo, soprano, Olga Privalova, mezzosoprano, Jordi Galán, tenor, i Ricardo Estrada, pianista (8-8); Levon Avagyan, piano (10-8); Fantasies sobre òpera, amb València String Quartet (11-8); Cosmos Quartet (14-8); Orchestre de Chambre Français, amb Eva León, violí (17-8); Ignasi Cambra, piano (18-8); Natalia Labourdette, soprano, i Javier García Verdugo, guitarra (21-8), i Gala de tenors, amb Jesús Álvarez, Albert Deprius i Ricardo Estrada, pianista (21-8).

XXIV Festival Internacional de Música Clàssica

(Sant Fruitós de Bages)

Del 5 al 26 de juliol

Gerard i Lluís Claret (5-7); Carmina Burana, amb l’Orquestra Simfònica Julià Carbonell, Alfons Reverté, director, Vladislav Bronevetzky, piano (19-7), i Soo Yeon Kim, soprano, Mireia Pintó, mezzosoprano, i Viviana Salisi (26-7).

8è Festival de Cervià

(Cervià de Ter)

Del 3 a l’11 d’agost

Maria Canyigueral, piano (3-8); Cor Madrigal, directora Mireia Barrera (4-8); Trio Miura Roozeman Varvara, amb Fumiaki Miura, violí, Jonathan Roozeman, violoncel, i Varvara, piano (10 i 11-8).

XIV Festival del Romànic i dels Castells de Frontera

(Pallars Jussà)

Del 15 al 29 de juliol

Mystica, amb Airun (Castell de Mur, 15-7); Arcana, amb la Coral Polifònica de Tremp (església de Llimiana, 21-7), i Cordes de dona, amb Marisa Martins, mezzosoprano, i Jaume Torrent, guitarra (Castell de Llordà, 29-7).

www.pallarsjussa.cat

j-B. millot

arxiu

arxiu

arxiu

arxiu

concerts clàssics

Clàssics d’Empúries

La programació eclèctica, el marc històric de Sant Martí d’Empúries, amb una acústica i un aforament ideal per a la música de cambra, que crea un ambient especial a cada concert. Punt de trobada de tantes nacionalitats diverses i on mitjançant la música es produeix una comunicació universal. Alguns dels artistes i formacions que hi actuaran són el duet Milica Sperovik-Ribarski (piano) i Kiril Ribarski (trombó); el tenor Jordi Mas acompanyat per Miquel Jorba (piano), i l’Orchestre de Chambre de Paris (a la foto).

Festival Internacional de Música de S’Agaró

Amb aroma de mar

L’església de s’Agaró acull com altres anys concerts estiuencs de música clàssica. Alguns dels artistes que hi participaran són els germans Cuenca (a la foto), amb una transcripció del Concierto de Aranjuez per a guitarra i piano; la pianista polonesa Joanna Trezciak, que establirà un pont dialèctic musical entre Beethoven i Chopin, i, entre molts altres, la prestigiosa violoncel·lista Eva Rebacz, amb obres Vivaldi i de Piazzolla.

Festival Internacional de Guitarra de l’Hospitalet de l’Infant

Sona la guitarra

El festival, en aquesta edició, té per objectiu donar a conèixer les obres per a guitarra dintre dels conjunts de cambra i compta amb convidats de diferents països, com ara Hopkinson Smith, Duo Kraggerud & Richter (violí i guitarra), Duo Ditirambo amb Noelia Gómes (viola) i Alfonso Aguirre (guitarra), i, entre altres, l’Orquestra Kammart (a la foto), dirigida per Àlex Sansó, amb els solistes Carles Trepat i Anabel Montesinos.

Festival Internacional de Música d’Altafulla

Variacions musicals

La localitat tarragonina aquest any acollirà audicions com ara Recital de baríton, amb José Antonio López; La música per a guitarra al segle XX, amb Miguel Ángel Sanz i Juan Santiago Canals, i L’Orquestra i el solista, amb l’Ars Symphony Ensemble i el violoncel Francesco Ferrarini (a la foto).

XXIV Festival Internacional de Música Clàssica

Sant Fruitós de Bages en clau de sol

Aquest festival nascut el 1995 ha seguit una línia de creixement permanent, a més de cobrir un buit que hi havia a la comarca pel que fa als festivals musicals d’estiu. Hi actuen Gerard i Lluís Claret; l’Orquestra Simfònica Julià Carbonell, dirigida per Alfons Reverté, i el pianista Vladislav Bronevetzky, que interpretaran Carmina Burana, i les cantants Soo Yeon Kim, Mireia Pintó (a la foto) i Viviana Salisi.



Identificar-me. Si ja sou usuari verificat, us heu d'identificar. Vull ser usuari verificat. Per escriure un comentari cal ser usuari verificat.
Nota: Per aportar comentaris al web és indispensable ser usuari verificat i acceptar les Normes de Participació.